Exkurze Osvětim

Šest žáků naší školy společně s učitelkami doplnili žáky z Drnholce na exkurzi do Osvětimi.

Celá akce byla zahájena 22. 5. 2019 ve 4.00, kdy jsme v dešti vyjížděli do neznáma. V Brně k nám přistoupil průvodce pan Zbyněk Rederer. Cestou nám vyprávěl základní informace o koncentračním táboru Osvětim – Augschwitz I, II a o Březince. V 9. 15 jsme dorazili do Osvětimi. Prohlídka s průvodcem byla v angličtině. Probíhala docela ve svižném tempu, protože skupiny následují rychle za sebou. V některých částech tábora je z důvodu piety zakázáno focení.

Ve 13. 15 následovala prohlídka vyhlazovacího tábora v Březince. Toto místo na nás zapůsobilo dost depresívně. Po krátkém dešti jsme odjížděli do Krakowa – prohlédli jsme si nádvoří hradu, baziliku, sochu papeže Jana Pavla II.

V 18. 20 – po krátkém rozchodu jsme přejížděli na ubytování do hotýlku Wolski. Večerka byla v 23.00 hodin. Ráno jsme se probudili do deštivého dne. Po bohaté snídani jsme v 8.30 odjížděli na prohlídku do Krakowa. Začali jsme expozicemi v  Národním muzeu. Měli jsme štěstí a mohli jsme vidět slavný obraz Leonarda da Vinciho – Dáma s hranostajem. Pak jsme se přesunuli na tržnici sukenici, kde jsme si nakoupili oběd a suvenýry za stálého deště. Cestou jsme si prohlédli druhou nejstarší univerzitu v Evropě. Pak následoval další přejezd do Wieliczky – na prohlídku solných dolů – 380 schodů do podzemí odpovídalo hloubce 135 m. Po prohlídce a nakoupení suvenýrů jsme odjížděli v 16.35. Hranice ČR jsme přejížděli v 19.05. Cestou jsme zvládli i fandit hokeji. Ke škole jsme přijížděli s hymnou na oslavu vítězství ve 22.22 hod. Rodiče čekali na své děti u školy a mohli jsme zhodnotit, že i přes nepřízeň počasí se jednalo o velmi zdařilou akci.

                                                                  Mgr. Bronislava Trčková

Sdílet